Település:
Budapest, 22. kerület
Létrehozva:
2022-06-14 15:18:39
Memento Park
A Memento Park (korábban Szoborpark Múzeum) szabadtéri múzeum Budapest XXII. kerületében.
A Memento Park (korábban Szoborpark Múzeum) szabadtéri múzeum Budapest XXII. kerületében, a magyarországi szocializmus emlékeinek bemutatásával foglalkozik. E kortörténeti kiállítóhelyen a szocializmus éveinek azon 41, a szocialista realizmus stílusában alkotott köztéri alkotása található, amelyeket az 1989–90-es politikai rendszerváltozást követően Budapest utcáiról eltávolítottak. A szoborparkkal szemben kialakított épület az ún. Sztálin-tribün.
A múzeum számos szobra értékes és egyedi művészeti alkotás, Európa-szerte ismert és elismert szobrászok munkái.
A világ egyetlen kubista stílusú Marx és Engels szobra a Memento Parkban. Segesdi György, 1971, forrás: Wikimedia Commons
Fekvése
Budapest XXII. kerületében, a Balatoni út és Szabadkai utca sarkán található.
Története
Az 1989–90-es rendszerváltás után a legkülönbözőbb társadalmi szervezetek felvetették az előző politikai rendszerhez kötődő köztéri szobrok eltávolításának kérdését. Ennek hatására Budapest Főváros Közgyűlése 1991 januárjában úgy határozott, hogy a kerületek vezetései tegyenek javaslatot egyes szobrok és emlékművek, emléktáblák eltávolításáról, illetve néhányuk helyben maradásáról. A közgyűlés 1991 decemberében egyenkénti tárgyalással és szavazással hozott végső döntést. A munka már 1990 tavaszán, a választások előtt elkezdődött a csepeli Lenin szobor elbontásával, a többivel teljesen 1992 október 8-ig fejeződött be.
A szoborpark létrehozásának gondolatát először Szörényi László vetette fel a Hitel című folyóirat 1989. július 5-i számában. Terve egy Leninkertről szólt, ahol a magyarországi Lenin-szobrokat állították volna ki.
A fővárosi közgyűlés 1991-ben kiírt pályázatát Eleőd Ákos építész nyerte meg, a park felépítésére 1992-1993-ban került sor a XXII. kerület önkormányzata által felajánlott, a Tétényi-fennsíkon található területen
A múzeum légi felvételen, forrás: Civertan / Wikimedia Commons
Az ünnepélyes megnyitót 1993. június 27-én tartották, a Magyarországon tartózkodó szovjet csapatok kivonulásának 2. évfordulóján. Az elmaradt kisebb munkák befejezése után, 1993 őszén adták át a nyilvánosságnak. A szoborpark a Memento park projekt része. 2006 óta a szoborpark hivatalos nevét Illyés Gyula nevezetes verse után kapta: Egy mondat a zsarnokságról park.
2006-ban, az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján adták át a Sztálin dísztribünt, amelyen a forradalom alatt lerombolt Sztálin-szobor csizmájának méretarányos mása látható. 2007-ben ismét bővült a Memento Park. Ekkor nyílt meg a Sztálin csizmája című kiállítás és a Barakk-mozi, ahol Papp Gábor Zsigmond Az ügynök élete című filmjét vetítik folyamatosan. Külön figyelmet érdekel a Red Star Store, ahol a kommunizmus idejére emlékeztető ajándékokat lehet vásárolni. A Memento Park az év minden napján látogatható. Május 1 - október 31 között 10 órától 18 óráig, november 1 - április 30-ig 10 órától sötétedésig.
A szoborpark
Szobrok
A Memento Parkban 42 olyan köztéri szobor látható, amelyeket az 1945 és 1989 közötti kommunista politikai rendszer ideológiájának tükrözőiként állítottak fel. A rendszerváltozást követően a főváros kerületi önkormányzatai döntöttek a szoborparkba áthelyezendő budapesti szobrokról. Ma az üzemeltetők célja, hogy a megnyitáskori állapot változatlanul fent legyen tartva, ezért több szobrot nem terveznek kiállítani.
Néhány szobor:
Lenin, forrás: Ferran Cornelia / Wikimedia Commons
Munkásmozgalmi emlékmű. Alkotó: Kiss István. Év: 1975. Eredeti helye: II. Hűvösvölgy, forrás: Ferran Cornelia / Wikimedia Commons
Emlékmű, 1960, forrás: Yelkrokoyade / Wikimedia Commons
Varga Imre szobra: Kun Béla emlékmű, Szoborpark Múzeum (A Vérmezőről áthelyezve a rendszerváltás után), forrás: Yelkrokoyade / Wikimedia Commons
Forrás:
wikipedia
Felső kép: Fernan Cornelia / Wikimedia Commons
Városi magazin cikkek
Városi magazin cikkek
Helyi látnivalók
Helyi Programok / események
További helyi programok / események »
Helyi szolgáltatók